IIA Ukraine

Світове лідерство у професії внутрішнього аудиту та корпоративного управління

Професійне навчання та сертифікація як основа компетентності, ретельності та постійного професійного розвитку внутрішнього аудитора

FacebooklinkedinmailFacebooklinkedinmailby feather
Олександр Мовчан,
член правління
Інституту внутрішніх аудиторів України

 
 Vita sine litteris – mors est
Життя без науки – смерть

“Vita sine litteris – mors est!” (лат. Життя без науки – смерть!) – казали древні римляни, які є основоположниками багатьох наук. Часи ідуть, а неписані істини давнини залишаються актуальними і у сьогоденні. Дійсно, яку б професію не опанувала людина, жага до знань, до науки, до самовдосконалення завжди була, є і буде рушійною силою прогресу. А що стосується професії внутрішнього аудитора, який сьогодні є носієм «кращих практик», підвищення ефективності та вдосконалення, то питання постійного професійного розвитку набуває подвійної значущості!

Важливість постійного професійного розвитку, ретельності та компетентності чітко прописана як в Міжнародних стандартах професійної практики внутрішнього аудиту (далі по тексту-Стандарти), так і в Кодексі етики, що є основними документами, що окреслюють принципи діяльності та норми етичної поведінки для внутрішніх аудиторів у всьому світі.

Так в Стандарті якісних характеристик № 1210 зазначено, що «Внутрішні аудитори повинні володіти знаннями, навичками та іншими компетенціями, необхідними для виконання покладених на них обов’язків». В тлумаченні до Стандарту 1210 пояснюється, що «Внутрішнім аудиторам наполегливо рекомендується демонструвати свою професійну компетентність шляхом отримання професійної сертифікації та відповідних кваліфікацій, таких як Сертифікований внутрішній аудитор та інших кваліфікацій, що пропонує Інститут внутрішніх аудиторів та інші професійні організації».

В Стандарті № 1220.А1 підкреслено, що «Внутрішній аудитор повинен проявляти належну професійну ретельність..», а в Стандарті № 1220.А2 додано, що «Як прояв належної професійної ретельності, внутрішні аудитори повинні розглядати можливість використання технологічних методів аудиту та інших методів аналізу даних».

Оскільки діапазон завдань внутрішнього аудиту може варіюватися від виконання операційних, фінансових, податкових аудиторських завдань до проведення ІТ аудиту та виконання функцій консультаційного органа, що допомагає компанії досягти своїх стратегічних цілей, то постає досить логічне запитання: «Звідки ж внутрішньому аудитору постійно черпати такий широкий масив знань?». Відповідь на це питання також дана у Стандарті 1210, де написано, що: «Функція внутрішнього аудиту в цілому повинна володіти або набути знання, навички або інші вміння, необхідні для виконання своїх обов’язків». Отже важливим є питання підбору персоналу таким чином, щоб знання і навички кожного члена команди внутрішніх аудиторів доповнювали один одного і в цілому забезпечували компетентне виконання всіх завдань, виходячи з Плану аудиторських завдань на рік.

Але що є лакмусовим папірцем професійності та компетентності у такій різноплановій діяльності, як внутрішній аудит? В сучасному висококонкурентному середовищі питання спеціалізованих знань, як ніколи, виходить на перше місце. Здобуття саме таких спеціалізованих, систематизованих знань забезпечує навчання на отримання міжнародних професійних сертифікатів, таких як:

  • CIA (Certified internal auditor) – Сертифікований внутрішній аудитор 
  • CISA (Certified information systems auditor) – Сертифікований аудитор інформаційних систем 
  • CFE (Certified fraud examiner) – Сертифікований експерт по виявленню шахрайства 

Перелік можна продовжувати, але вищезазначені сертифікати є найбільш визнаними у світі, адже вони започатковані та методологічно забезпечуються міжнародними інститутами та організаціями, що поєднують професіоналів у своїй галузі з усього світу. Такими організаціями є Інститут внутрішніх аудиторів (IIA), Асоціація експертів з аудиту та контролю інформаційних систем (ISACA) та Асоціація сертифікованих експертів по виявленню шахрайства (ACFE).

Не менш важливим аспектом, аніж здобуття компетентності є і її підтримання. Зокрема, Стандарт № 1230 наголошує, що: «Внутрішні аудитори повинні удосконалювати свої знання, навички та інші вміння шляхом постійного професійного розвитку». Розуміючи важливість підтримки компетенції, кожна з вищезазначених міжнародних організацій має свою систему вимог до постійної професійної освіти своїх сертифікованих членів (Continuous professional education requirements – CPE). Наприклад, сертифіковані внутрішні аудитори мають щорічно проходити не менш, ніж 40 годин професійної освіти, до якої, згідно з вимогами Інституту внутрішніх аудиторів відносяться: публікації книжок чи статей, переклади матеріалів, усні виступи на конференціях, участь у професійних організаціях та об’єднаннях, діяльність яких пов’язана з внутрішнім аудитом і тд. Таким чином, можна підсумувати, що підтвердження компетентності та професіоналізму, а також постійного професійного розвитку внутрішнього аудитора сьогодні реалізовано через систему всесвітньо визнаних міжнародних сертифікатів, здобуття та підтримання яких дійсно потребує найвищого рівня спеціалізованих знань та практичних навичок, які і формують сучасного внутрішнього аудитора – професіонала своєї справи!

Якщо ви знайшли орфографічну помилку, повідомте нас про це, вибравши цей текст і натиснувши Ctrl+Enter.

Поділитися

The Author

Maksym

ВГО "Інститут Внутрішніх Аудиторів України" © 2012-2016 Frontier Theme

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: