IIA Ukraine

Світове лідерство у професії внутрішнього аудиту та корпоративного управління

Зовнішня оцінка Внутрішнього Аудиту

FacebooklinkedinmailFacebooklinkedinmailby feather

Quis custodiet ipsos custodes?

(Лат.) «Кто устережёт самих сторожей?»

 

Внутрішній аудит (ВА) зазвичай вбачається взірцем якості, професійної етики та культури в організації. А хто має доглядати за якістю та етикою незалежного внутрішнього аудитор? Що з цього приводу вимагають регулятори, Глобальний Інститут Внутрішніх Аудиторів (ІВА), який є міжнародний досвід?

По-перше слід відмітити, що ІВА є міжнародною професійною асоціацією, єдиною глобальною платформою професії внутрішнього аудитора, що встановлює Міжнародні Професійні Стандарти Внутрішнього Аудиту, в тому числі Стандарт 1312 – Зовнішні оцінки (далі – Стандарт).

В Україні проектом Закону «Про внутрішній аудит» передбачається та Постановою Національного банку України №311 «Про організацію внутрішнього аудиту в банках України» вимагається зовнішня оцінка діяльності підрозділу внутрішнього аудиту, яка повинна проводитися щонайменше один раз на п’ять років кваліфікованим незалежним експертом або групою експертів, які не є працівниками суб’єкта внутрішнього аудиту.

Зовнішня оцінка має охоплювати повний спектр аудиторської і консультаційної роботи, що виконується ВА, в тому числі оцінку відповідності визначенню ВА та Стандартам, дотримання Кодексу етики, продуктивність та ефективність ВА, можливість покращень.

Згідно зі Стандартом – зовнішні оцінки можуть бути проведені у формі повної зовнішньої перевірки або самооцінки з незалежною зовнішньою ратифікацією:

  • Командою, яка повністю незалежна від організації. Такі послуги надає ІВА
  • Самооцінка з ратифікацією незалежним експертом
  • Командою рецензентів, яка складається з членів не менш як трьох різних організацій.

Кваліфікаційні вимоги є однаковими для всіх трьох груп. Зовнішня команда також повинна включати учасників, які мають досвід роботи з інформаційними технологіями (ІТ), відповідний досвід в галузі та досвід в інших спеціалізованих дисциплінах (наприклад, бухгалтерський облік, оподаткування чи екологічні питання, за необхідністю).

Як же обрати зовнішнього оцінювача? Мабуть найкращий спосіб – це перевірити репутацію оцінювача та поспілкуватися з його попередніми клієнтами. Але що робити коли ринок таких послуг не є розвинутим і інформація щодо постачальників та користувачів не є загальнодоступною? Звертайтеся до Інституту Внутрішніх Аудиторів. Лише Інститут на глобальному рівні має можливість визначати осіб що мають право проводити зовнішні оцінки.

Ключовим результатом зовнішньої оцінки є висновок: чи відповідає ВА Міжнародним стандартам професійної практики.

Для декого досягнення висновку “відповідає стандартам” може звучати безапеляційно і перфектно, вимагаючи складних, ресурсномістких зусиль. Проте відповідність насправді набагато легше досягти, ніж здається. Фактично, численні заходи, що проводяться практиками, інтуїтивно відповідають Стандартам.

Наприклад, недотримання певного стандарту у конкретній перевірці ВА не є перешкодою для застосування зовнішнім оцінювачем висновку про те що «ВА відповідає Міжнародним стандартам професійної практики ВА». Негативний висновок застосовується лише у випадках систематичних порушень стандартів.

Наприкінці слід зауважити що незалежність експерту/групи експертів з оцінки передбачає відсутність фактичного або потенційного конфлікту інтересів, а також відсутність належності або підконтрольності тій організації, до якої належить функція ВА.

Керівник ВА повинен залучати вище керівництво та раду директорів до процесу відбору постачальника зовнішньої оцінки.

В нагоді може бути Посібник з оцінки якості ВА розроблений ІВА (IIA Quality Assessment Manual for the Internal Audit Activity):

https://na.theiia.org/services/quality/Pages/Quality-Assessment-Manual.aspx

Інші корисні джерела:

Проект Закону України Про Внутрішній Аудит  (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc34?id=&pf3511=55935&pf35401=350756)

Стаття 26 – Зовнішня оцінка діяльності підрозділу внутрішнього аудиту повинна проводитися щонайменше один раз на п’ять років кваліфікованим незалежним експертом або групою експертів, які не є працівниками суб’єкта внутрішнього аудиту.

Стаття 16 – Керівник підрозділу внутрішнього аудиту несе відповідальність за проведення незалежної зовнішньої оцінки діяльності підрозділу внутрішнього аудиту з періодичністю не менше одного разу на п’ять років.

Стаття 24 – Програма забезпечення та підвищення якості містить внутрішні і зовнішні оцінки. Керівник внутрішнього аудиту періодично звітує про результати програми забезпечення та підвищення якості керівництву центрального органу виконавчої влади та раді.

Постанова НБУ №311 (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/v0311500-16)

Пункт 32 вимагає від Ради банку забезпечити проведення зовнішньої оцінки ВА не рідше ніж один раз на п’ять років кваліфікованим незалежним експертом (групою експертів), який(і) не є працівником(ами) банку.

Максим Корольов.

Якщо ви знайшли орфографічну помилку, повідомте нас про це, вибравши цей текст і натиснувши Ctrl+Enter.

Поділитися

The Author

Sergii

IT and Information security consultant, IT auditor, lecturer
ВГО "Інститут Внутрішніх Аудиторів України" © 2012-2016 Frontier Theme

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: